Kresy-Syberia: kampania „Pamiętajmy o Sybirakach”

Po raz kolejny śladem dwóch poprzednich lat Fundacja Kresy-Syberia realizuje w okolicach i w dniu 10 lutego kampanię edukacyjną „Pamiętajmy o Sybirakach”.
W latach 1940-41 w czterech masowych deportacjach z terenów Kresów Wschodnich II RP zostało wywiezionych setki tysięcy ludzi, głównie matki z dziećmi, osoby starsze, rodziny katyńskie. Bez wyroku sądu, zerwani w środku nocy mieli niespełna godzinę, a często i krócej na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, pozostawienie dorobku całego życia i wyjazd w bydlęcych wagonach w nieznane. Po prawie miesięcznej podróży w tragicznych warunkach, głodni i schorowani docierali do miejsc zesłań na dalekiej Syberii czy stepach Kazachstanu. Pierwsza deportacja, która miała miejsce w nocy 10 lutego 1940 należała do najtragiczniejszych.
Członkowie Fundacji Kresy-Syberia, jako wnuki i dzieci Kresowian i Sybiraków, stale pamiętają o tych wydarzeniach. Zależy nam przy tym, aby o dacie ważnej dla każdego polskiego Sybiraka – niezależnie gdzie rzucił go ostatecznie los – 10 lutego  1940 – „dacie – kluczu” pamiętali wszyscy Polacy.
Poprzez kampanię edukacyjną „10 luty 1940 – pamiętamy” pragniemy przypomnieć o tej dacie wszystkim Polakom i ludziom na świecie. Niech pamięć o Sybirakach trwa w naszych sercach. O tych którzy wrócili, jak i o tych którzy na zawsze zasnęli na nieludzkiej ziemi.
Głównie poprzez Internet pragniemy rozpowszechnić specjalnie zaprojektowany z tej okazji plakat informujący o kampanii (powyżej plakat z ubiegłorocznej edycji, obecny w przygotowaniu), a wszelkie organizacje, instytucje i osoby prywatne zaprosić do udziału w niej. Niech każdy z nas zrobi coś – wystawę, spotkanie z Sybirakami, lekcję muzealną czy warsztaty dla młodzieży, projekcję filmu czy mszę za Sybiraków, złoży kwiaty przy pomniku Sybiraków jakich wiele na terenie Polski i poza jej granicami, aby o ofiarach represji sowieckich tego dnia lub w jego okolicach przypomnieć.
Mamy nadzieję, że tego dnia jak najwięcej osób – nie tylko Sybiraków – zapali czy to przy pomniku Sybiraków w swoim mieście czy też w dowolnym miejscu symboliczną świeczkę dla upamiętnienia tragedii wielu setek tysięcy Polaków, jaką były ich masowe deportacje do ZSRR.
W tworzonym przez Fundację Kresy-Syberia od 2009 r. Wirtualnym Muzeum Kresy-Syberia www.kresy-syberia.org od 10 lutego 2011 r. dostępna dla wszystkich odwiedzających jest sala poświęcona czterem masowym deportacjom obywateli polskich do ZSRR lat 1940-41. Serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia.
Fundacja mająca siedzibę w Warszawie zaprasza wszystkich chętnych do odwiedzenia tego dnia Przystanku Historia IPN przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie o godz. 17.00 na spotkanie poświęcone kampanii i represjom sowieckim na ludności cywilnej. W programie zaprezentowana zostanie wystawa multimedialna prezentująca różnorodne losy Kresowiaków deportowanych w głąb ZSRR i wpływ tego faktu na historię ich rodziny oraz spotkanie z Sybirakami i historykami tematu.
W miarę możliwości finansowych Fundacja planuje wersję plenerową ww. wystawy oraz włączenie jej w większą ścieżkę edukacyjną, która powstałaby na ten dzień na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Jej realizacja zależy jednak o decyzji naszych potencjalnych sponsorów o jej wsparciu, na którą jeszcze czekamy.
Cieszymy się przy tym, że na nasz apel o włączenie się do organizacji tej kampanii pozytywnie odpowiedziało szereg muzeów i instytucji kultury oraz organizacji społecznych z całego kraju. O ich inicjatywach będziemy informować pod koniec stycznia na stronie Fundacji oraz poprzez specjalne komunikaty. Mamy zatem nadzieję, że cel tej kampanii – przypomnienie masowemu odbiorcy o deportacjach sowieckich i zaznaczeniu daty 10 lutego 1940 r. w pamięci zbiorowej Polaków z każdym rokiem będzie lepiej dostrzeżony.
Z góry dziękujemy za wsparcie przy organizacji naszej kampanii, rozpowszechnianie informacji o niej i informowanie nas o podejmowanych przez Państwa inicjatywach.

 

Jeśli pragnęliby Państwo otrzymać wersję elektroniczną plakatu oraz wystawy multimedialnej prosimy o kontakt z koordynatorem projektu:

 

Aneta Hoffmann
Dyrektor
Fundacji Kresy-Syberia
Tel. 22 556 90 55, 502 870 596

 
 

 

 
 

02-10-2012